Zygmunt Jan Rumel

„Rumel to fenomen, Rumel to wskrzesiciel żywej mowy hibernującej w tradycjach literackich, zwłaszcza tych romantycznych oraz neoromantycznych” – pisał o naszym patronie dr Karol Samsel. 27 lutego 2020 r. w gmachu Biblioteki przy ul. Meissnera 5 świętowaliśmy 105. rocznicę urodzin poety i dowódcy wojskowego Zygmunta Jana Rumla. Wydarzenie nosiło nazwę „Szkoła patriotów – Zygmunt Jan Rumel i tradycje Liceum Krzemienieckiego na Wołyniu”. I jak na taką okazję przystało, świętowanie było niezwykle huczne!

Uroczystość była poświęcona nie tylko naszemu patronowi. Rozmawialiśmy również o szkole w Krzemieńcu (tzw. Atenom Wołyńskim), która była ważnym ośrodkiem życia umysłowego, kulturalnego i społecznego, przyciągającym młodzież z południowo-wsch. ziem dawnej Rzeczypospolitej.  

W ramach urodzin został przygotowany niezwykle bogaty program. Przytoczymy jego najważniejsze punkty:

- wykład literaturoznawczyni Bożeny Gorskiej pt. „Zygmunt Jan Rumel – wierny romantycznej tradycji”,

- prezentacja multimedialna publicysty Krzysztofa Bąkały „Ateny wołyńskie w zbiorach Muzeum Niepodległości”

- przemówienie Tomasza Kuby Kozłowskiego, koordynatora programu Warszawska Inicjatywa Kresowa w Domu Spotkań z Historią

- występ znakomitego kompozytora i pianisty, Artura Słotwińskiego. Muzyk wykonał kilka utworów autorstwa Fryderyka Chopina, w tym Polonez A-dur op. 40 no. 1 oraz Grand Valse Brillante Es-dur op. 18.

Na zakończenie podzieliliśmy się z uczestnikami spotkania tortem urodzinowym. Wydarzenie było ogromnym sukcesem pod względem frekwencji gości. Dobra atmosfera sprawiła, że na pewno jeszcze na długo zapamiętamy te urodziny. I już nie możemy się doczekać kolejnych!

        22 lutego 2012 r. Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Praga Południe im. Zygmunta Jana Rumla obchodziła Dzień Patrona. Uroczystemu dniu towarzyszyło szereg imprez, których zadaniem było nie tylko oddanie hołdu temu wyjątkowemu człowiekowi, ale również przybliżenie czytelnikom i gościom sylwetki Patrona biblioteki. Zygmunta Jan Rumel był wielkim patriotą, poetą.

          Program imprez obejmował cztery placówki, dwie dla dzieci i młodzieży oraz dwie dla dorosłych. Spotkania z młodzieżą miały miejsce w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 67 przy ul. Abrahama 10 oraz  Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 45 przy ul. Meksykańskiej 3.

         Pierwsze spotkanie w Bibliotece nr 67 zatytułowane Wspomnienia rodzinne uświetniła swoją obecnością Pani Ksenia Bagniewska, kuzynka patrona, która w interesujący sposób nakreśliła historię Wołynia, rodzinnego domu i postać Zygmunta J. Rumla jako żołnierza, patrioty i przede wszystkim Kresowiaka, zaangażowanego w działalność społeczną. W spotkaniu uczestniczyła młodzież Gimnazjum nr 27 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Orląt Lwowskich oraz czytelnicy biblioteki.

        Następnie w tej samej placówce odbył się spektakl pt. Z Hemarem po Lwowie w wykonaniu uczniów wspomnianego gimnazjum. Zaproszeni goście, m.in. młodzież z LXXII Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Jakuba Jasińskiego wysłuchali przygotowanych wierszy, piosenek oraz skeczy.

          W Bibliotece nr 45 przy ul. Meksykańskiej 3, Mieczysław Wójcik, prezes Stowarzyszenia Rodzin Osadników Wojskowych i Cywilnych Kresów Wschodnich oraz Krzysztof Wysocki historyk, nauczyciel Gimnazjum nr 28 im. gen. bryg. Franciszka Szajnego, poprowadzili panel historyczny - Tożsamość Kresowiaka. Temat bardzo zainteresował przybyłą na spotkanie młodzież i czytelników. Na zakończenie spotkania wyświetlono film o Kresach.

          Godzina 18.00 to spotkanie w czytelni Biblioteki dla Dorosłych i Młodzieży nr 62 przy ul. Egipskiej 7, podczas którego Katarzyna Ciemięga, pracownik Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Praga Południe zabrała gości w podróż po Lwowie z czasów Zygmunta Jana Rumla i współczesnym.  Prezentacja zatytułowana Lwów – Semper Fidelis, poprowadziła czytelników po miejscach gdzie polskość odcisnęła swoje trwałe ślady w historii tego regionu.

       W Bibliotece przy ul. Meissnera 5, odbyło się spotkanie, które rozpoczęło się od krótkiego wspomnienia o romantycznej postaci jaką był Zygmunt Jan Rumel. Następnie wyświetlono film pt. Poeta nieznany, do scenariusza i w reżyserii Wincentego Ronisza. Spotkanie poprowadził Pan Tomasz Kuba Kozłowski, z Domu Spotkań z Historią, znawca historii Kresów II Rzeczpospolitej.

          Na spotkanie przybyli licznie goście m.in. Pan dr Tadeusz Samborski przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego, inicjator i pomysłodawca nadania Bibliotece imienia Zygmunta Jana Rumla, Pan Ryszard Kalkhoff przewodniczący Komisji Kultury Dzielnicy Praga Południe, Pani Mirella Żurawska kierownik Zespołu Kultury Urzędu Dzielnicy, Pani Bożena Górska autorka książki pt. „Krzemieńczanin”, wielu animatorów kultury, czytelników i pasjonatów historii Kresów. Później wszyscy goście mieli możliwość wysłuchać Piosenek i wierszy kresowych w wykonaniu znanego aktora Pana Stanisława Górki. Na koniec został przygotowany urodzinowy tort i poczęstunek, zaś w saloniku kresowym rozmowy trwały do późnego wieczora.

 

21 lutego 2014r., w przededniu urodzin Patrona naszej Biblioteki – Zygmunta Jana Rumla, po raz kolejny obchodziliśmy Dzień Patrona. Wspólnie z naszymi Czytelnikami pragnęliśmy aby ten dzień był wyjątkowy. Spotkanie rozpoczęło się od krótkiego wspomnienia o „Zygmuncie Rumlu i jemu współczesnych” wraz z prezentacją książki „Krystyna Krahelska – duma Polesia”. Wieczór uświetnił koncert pieśni patriotycznych i kresowych w wykonaniu Anety Augustyniak przy akompaniamencie Andrzeja Seroczyńskiego. Uroczystości zakończyły się miłym spotkaniem z Czytelnikami przy urodzinowym torcie i kawie.

 

 

Mirosława Majewska
Wiesława Krynicka

Dzień Patrona w Bibliotece Publicznej im. Zygmunta Jana Rumla

22 lutego 2013 r. Biblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumia w Dzielnicy Praga Południe obchodziła Dzień Patrona. Ten uroczysty dla Biblioteki dzień, miał na celu nie tylko, oddanie hołdu pamięci wyjątkowemu człowiekowi, poecie, żołnierzowi, bohaterowi kresowemu ale również przybliżenie Czytelnikom i Gościom sylwetki Zygmunta Jana Rumia oraz miejsc na Kresach Wschodnich związanych z Jego życiem.

Spotkanie rozpoczęło się od powitania licznie zgromadzonych gości przez panią Dyrektor Biblioteki Mirosławę Majewską. Krótkie wspomnienie postaci Patrona wygłosił pan dr Tadeusz Samborski przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego, inicjator i pomysłodawca nadania Bibliotece imienia Zygmunta Jana Rumia oraz pan Ryszard Kalkhoff przewodniczący Komisji Kultury Dzielnicy Praga-Południe.

Następnie goście wysłuchali wykładu pt. „Liceum Krzemienieckie" wygłoszonego przez pana Filipa Żelewskiego z Muzeum Niepodległości w Warszawie. Prelekcji towarzyszyła prezentacja multimedialna, będąca uzupełnieniem wystawy „Krzemieniec. Miasto wielkiej tęsknoty", która prezentowana jest w holu biblioteki. Wystawę Biblioteka pozyskała dzięki uprzejmości Muzeum Niepodległości w Warszawie.
Oprawą artystyczną wieczoru był koncert słowno-muzyczny. Z recitalem pieśni patriotycznych i kresowych wystąpił pan Andrzej Zagdański, solista Opery Narodowej. Młodzież z LXXII Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Jakuba Jasińskiego w Warszawie pod kierunkiem pana Ryszarda Jakubisiaka przygotowała   program poetycki, na który składały się utwory Zygmunta Jana Rumia.

Po części oficjalnej goście zaproszeni zostali do zwiedzania wystawy „Krzemieniec. Miasto wielkiej tęsknoty" oraz na urodzinowy tort i kawę.

Kresowy diament – Dzień Patrona w Bibliotece Publicznej na Pradze-Południe

Jak co roku, jednym z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu działań kulturalnych praskiej Biblioteki Publicznej, jest święto jej patrona – Zygmunta Jana Rumla. Już od 6 lat postać tego młodego poety, żołnierza, bohatera, patronuje instytucji, której pracownicy starają się przybliżać Czytelnikom, nieznaną jeszcze szerszej publiczności, twórczość Rumla. Dzięki popularności filmu „Wołyń”, historia młodego oficera, wysłanego na rozmowy pokojowe z Ukraińcami, trafiła na ekrany kin, a wielu ludzi mogło po raz pierwszy dowiedzieć się o istnieniu poety. Jego tragiczna, bezsensowna śmierć, pozbawiła świat literatury postaci zwanej „Baczyńskim Kresów”, a przez Jarosława Iwaszkiewicza, „diamentem, którym strzelano do wroga”.

W piątek, 17 marca, zaprosiliśmy Czytelników i Przyjaciół Biblioteki na popołudniowe spotkanie z okazji Dnia Patrona. Do Biblioteki zawitał pan Marek A. Koprowski, publicysta, dziennikarz, autor książek o tematyce wschodniej. Spod jego pióra wyszły, m.in. trzytomowi „Żołnierze Wyklęci” oraz wiele pozycji opisujących wstrząsające wydarzenia, które miały miejsce na Wołyniu.
Postać Zygmunta Jana Rumla jest również bliska naszemu gościowi. Niezwykle interesująco przedstawił zgromadzonym tego dnia w Bibliotece historię Kresów i tragiczne zdarzenia, których świadkiem i bezpośrednim uczestnikiem był poeta. Z zaciekawieniem wysłuchaliśmy opowieści o relacjach międzyludzkich, sporach i zaszłościach, które w efekcie doprowadziły, m.in. do rzezi wołyńskiej.
Prelekcja zakończyła się dyskusją i pytaniami ze strony publiczności – wszak ten trudny temat nasuwa ciągle wiele pytań, na które do tej pory nie ma odpowiedzi. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i zachęcamy do zapoznania się w twórczością Patrona Praskiej Biblioteki Publicznej.