Zygmunt Jan Rumel

Tegoroczny Dzień Patrona Biblioteki w Dzielnicy Praga-Południe był wyjątkowy. Podczas uroczystości, która odbyła się 25 lutego, artysta Andrzej F. Filipowicz przekazał Bibliotece autorski portret Zygmunta Jana Rumla.

        Tego dnia w siedzibie Biblioteki przy ul. Meissnera 5 miał również miejsce wernisaż wystawy prac Andrzeja F. Filipowicza „Warszawska Praga w rysunku”. Wykonane piórkiem, nostalgiczne prace pokazują różne oblicza dzielnicy, jej klimat, piękno i historię. Każdy z rysunków, inspirowanych  gromadzonymi przez artystę od lat fotografiami, jest dokumentem zatrzymanej w czasie chwili.

      W trakcie krótkiej prezentacji artysta opowiedział też o całej swojej twórczości, w której szczególne miejsce zajmuje cykl abstrakcyjnych obrazów pt. „Pozorna Rzeczywistość”; te dzieła mogliśmy podziwiać na slajdach. Przez cały wieczór Andrzej F. Filipowicz towarzyszył gościom oglądającym wystawę, rozmawiając z nimi o swojej sztuce i o prezentowanych pracach.

      Podczas spotkania nie zabrakło wspomnień o Patronie Biblioteki – sylwetkę Zygmunta Jana Rumla przybliżyła Dyrektor Biblioteki Mirosława Majewska. Uroczystość miała też muzyczny wymiar. Z recitalem wystąpił pianista i kompozytor Michał Kornacki, który zagrał utwory Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego i Karola Szymanowskiego, a także improwizację na tematy warszawskie, polskie i kresowe.

     Wśród wielu gości wieczoru znalazł się Krzysztof Wysocki, radny Dzielnicy Praga-Południe i nauczyciel historii, który na uroczystość przybył wraz z grupą swoich uczniów. Nie zawiedli również licznie zgromadzeni Czytelnicy oraz podopieczni Andrzeja F. Filipowicza z sekcji malarskiej Klubu Kultury Seniora na Gocławiu.

Wystawę Andrzeja F. Filipowicza „Warszawska Praga w rysunku” będzie można oglądać do 15 marca 2019 roku w Bibliotece Publicznej im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe przy ul. Meissnera 5.