Zygmunt Jan Rumel

 22 lutego to wyjątkowa data dla praskiej Biblioteki. Tego bowiem dnia obchodzimy Święto Patrona, Zygmunta Jana Rumla, zbiegający się z jego urodzinami - w tym roku przypadała ich 101 rocznica.
Z tej okazji zaprosiliśmy przyjaciół Biblioteki na wykład „Młodzi w walce o Ojczyznę”, który poprowadziła pani Marzena Grochowska, honorowa Prezes Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, autorka książki „Obudźmy jej zamilkły śpiew”. Wielką życiową pasją pani Marzeny jest postać Krystyny Krahelskiej, która była główną bohaterką prelekcji. To właśnie ona użyczyła swojego wizerunku Warszawskiej Syrence. Urodzona na Polesiu, Krystyna Krahelska, jest przykładem bezkompromisowego poświęcenia się w walce o wolność ojczyzny, służbie w Armii Krajowej i udziale w Powstaniu Warszawskim. Podobnie do Zygmunta Jana Rumla, swojego przyjaciela i ona była poetką. Niektóre jej utwory i piosenki, znane są wszystkim Warszawiakom. To właśnie wspominając bohaterską postawę żołnierzy, nucimy piosenkę „Hej chłopcy, bagnet na broń!”, której słowa wyszły spod pióra Krahelskiej.

Uczestnicy prelekcji mogli również podziwiać część bogatych zbiorów z kolekcji pani Marzeny Grochowskiej. Były to oryginalne pamiątki po Krystynie Krahelskiej, m.in. jej chustę, korale, gwizdek harcerski. Na zakończenie obejrzeliśmy krótki film o tej młodej poetce i czasach, w których żyła. Pasjonująca opowieść pani Marzeny i sposób, w jaki przedstawiła ona postać Krahelskiej uczestnikom prelekcji, z pewnością skłoni ich do sięgnięcia po twórczość „kresowej syrenki”.