Zygmunt Jan Rumel

„Rumel to fenomen, Rumel to wskrzesiciel żywej mowy hibernującej w tradycjach literackich, zwłaszcza tych romantycznych oraz neoromantycznych” – pisał o naszym patronie dr Karol Samsel. 27 lutego 2020 r. w gmachu Biblioteki przy ul. Meissnera 5 świętowaliśmy 105. rocznicę urodzin poety i dowódcy wojskowego Zygmunta Jana Rumla. Wydarzenie nosiło nazwę „Szkoła patriotów – Zygmunt Jan Rumel i tradycje Liceum Krzemienieckiego na Wołyniu”. I jak na taką okazję przystało, świętowanie było niezwykle huczne!

Uroczystość była poświęcona nie tylko naszemu patronowi. Rozmawialiśmy również o szkole w Krzemieńcu (tzw. Atenom Wołyńskim), która była ważnym ośrodkiem życia umysłowego, kulturalnego i społecznego, przyciągającym młodzież z południowo-wsch. ziem dawnej Rzeczypospolitej.  

W ramach urodzin został przygotowany niezwykle bogaty program. Przytoczymy jego najważniejsze punkty:

- wykład literaturoznawczyni Bożeny Gorskiej pt. „Zygmunt Jan Rumel – wierny romantycznej tradycji”,

- prezentacja multimedialna publicysty Krzysztofa Bąkały „Ateny wołyńskie w zbiorach Muzeum Niepodległości”

- przemówienie Tomasza Kuby Kozłowskiego, koordynatora programu Warszawska Inicjatywa Kresowa w Domu Spotkań z Historią

- występ znakomitego kompozytora i pianisty, Artura Słotwińskiego. Muzyk wykonał kilka utworów autorstwa Fryderyka Chopina, w tym Polonez A-dur op. 40 no. 1 oraz Grand Valse Brillante Es-dur op. 18.

Na zakończenie podzieliliśmy się z uczestnikami spotkania tortem urodzinowym. Wydarzenie było ogromnym sukcesem pod względem frekwencji gości. Dobra atmosfera sprawiła, że na pewno jeszcze na długo zapamiętamy te urodziny. I już nie możemy się doczekać kolejnych!