Kresowy diament – Dzień Patrona w Bibliotece Publicznej na Pradze-Południe
Jak co roku, jednym z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu działań kulturalnych praskiej Biblioteki Publicznej, jest święto jej patrona – Zygmunta Jana Rumla. Już od 6 lat postać tego młodego poety, żołnierza, bohatera, patronuje instytucji, której pracownicy starają się przybliżać Czytelnikom, nieznaną jeszcze szerszej publiczności, twórczość Rumla. Dzięki popularności filmu „Wołyń”, historia młodego oficera, wysłanego na rozmowy pokojowe z Ukraińcami, trafiła na ekrany kin, a wielu ludzi mogło po raz pierwszy dowiedzieć się o istnieniu poety. Jego tragiczna, bezsensowna śmierć, pozbawiła świat literatury postaci zwanej „Baczyńskim Kresów”, a przez Jarosława Iwaszkiewicza, „diamentem, którym strzelano do wroga”.
W piątek, 17 marca, zaprosiliśmy Czytelników i Przyjaciół Biblioteki na popołudniowe spotkanie z okazji Dnia Patrona. Do Biblioteki zawitał pan Marek A. Koprowski, publicysta, dziennikarz, autor książek o tematyce wschodniej. Spod jego pióra wyszły, m.in. trzytomowi „Żołnierze Wyklęci” oraz wiele pozycji opisujących wstrząsające wydarzenia, które miały miejsce na Wołyniu.
Postać Zygmunta Jana Rumla jest również bliska naszemu gościowi. Niezwykle interesująco przedstawił zgromadzonym tego dnia w Bibliotece historię Kresów i tragiczne zdarzenia, których świadkiem i bezpośrednim uczestnikiem był poeta. Z zaciekawieniem wysłuchaliśmy opowieści o relacjach międzyludzkich, sporach i zaszłościach, które w efekcie doprowadziły, m.in. do rzezi wołyńskiej.
Prelekcja zakończyła się dyskusją i pytaniami ze strony publiczności – wszak ten trudny temat nasuwa ciągle wiele pytań, na które do tej pory nie ma odpowiedzi. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i zachęcamy do zapoznania się w twórczością Patrona Praskiej Biblioteki Publicznej.