Wspomnienie o Zygmuncie Janie Rumlu – Dzień Patrona Biblioteki 2018
Święto Patrona to zawsze wyjątkowy dzień w kalendarzu działalności Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Praga-Południe. W dniu urodzin Zygmunta Jana Rumla, przypadających 22 lutego, wspominamy jego życie, heroiczną śmierć i przede wszystkim dorobek literacki, który po sobie pozostawił.
Nie inaczej było i w tym roku, kiedy to spotkaliśmy się w Bibliotece, przy ul. Meissnera 5, by wspólnie posłuchać wierszy naszego Patrona. W spotkaniu uczestniczyli znamienici goście, przyjaciele biblioteki m.in. radny Dzielnicy Praga-Południe, Krzysztof Wysocki, Prezes Centrum Uniwersytetów Drugiego i Trzeciego Wieku, Elżbieta Kamińska, Sekretarz Grochowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Janina Chudzyńska, znany rysownik, karykaturzysta, Edward Lutczyn oraz lektor i aktor, Adam Tkaczyk.
W pierwszej części programu literacko-muzycznego, pt. „A kiedy go z Wami nie będzie”, usłyszeliśmy wiersze, które zaprezentowane zostały przez uczestników ubiegłorocznych warsztatów „Czas na poezję. Poezja na czasie”, realizowanych w bibliotece wraz z Towarzystwem teatralnym „Pod Górkę”. Wzruszające strofy wygłosił opiekun grupy, aktor filmowy, telewizyjny, pedagog, Stanisław Górka oraz: Małgorzata Krupińska-Nowicka, Monika Leworska i Jakub Lutczyn. Pieśń „Rozkwitały pąki biały róż” zaprezentował uczeń szkoły podstawowej, Wojtek Zembrzuski.
Na deser otrzymaliśmy minirecital Stanisława Górki, który przy znakomitym akompaniamencie kompozytora i pianisty, Jerzego Derfla, brawurowo wykonał piosenki Wojciecha Młynarskiego, m.in. „Dzieci Kolumba”, „Absolutnie”, czy „Smutne miasteczko”.
Wieczór poświęcony Zygmuntowi Janowi Rumlowi i zaprezentowane dzieła, pozwoliły odkryć twórczość naszego patrona na nowo: w innych interpretacjach, przepełnionych ogromnym osobistym wkładem emocjonalnym wykonawców. Wszystkim obecnym dziękujemy za możliwość wspólnego spędzenia tego niezwykle ważnego dla pracowników biblioteki wieczoru. Nieustająco zachęcamy do sięgnięcia po skromny (pozostawił po sobie zaledwie 40 wierszy), acz niezwykle wartościowy i wzruszający dorobek naszego Patrona, który tak w wierszu, pt. „Dwie Matki” pisał o ukochanych ziemiach - Polsce i Ukrainie:
„Dwie mi Matki-Ojczyzny hołubiły głowę
Jedna grzebień bursztynu czesała we włos
Druga rafy porohów piorąc koralowe
Zawodziła na lirach dolę ślepą - los...”